Program „Optymistyczne Przedszkole”

W roku 2023 nasze przedszkole przystąpiło do realizacji ogólnopolskiego programu Ireny Dzierzgowskiej i Mireli Nawrot „Optymistyczne Przedszkole”.

Według programu celem nauczania jest rozwijanie w dziecku optymizmu, poczucia własnej wartości, nauczenie, jak radzić sobie w różnych sytuacjach, jak rozwijać zainteresowania i talenty. Celem wspólnych dążeń nauczycieli i rodziców jest takie wychowanie dzieci, aby przejawiały one zachowania i działania konstruktywne, życzliwe i przyjazne dla innych ludzi, altruistyczne w stosunkach zbiorowych i zespołowych. Ważne jest też by dzieci były zgodne, chętne do pomocy i współpracy, tolerancyjne, by kochały to co naprawdę cenne i godne kochania, były wrażliwe na krzywdę ludzką i niesprawiedliwość, zaangażowane we wszystko to, co może maksymalizować szczęście każdego człowieka.

Program zawarty w Pudełku Szczęścia składa się z siedmiu teczek w kolorach tęczy:

• Czerwona – to wychowanie – opracowania wychowawcze (optymistyczny przedszkolak żyje w zgodzie ze sobą i innymi).
  • Pomarańczowa – inteligencje wielorakie ( przedszkole wspiera różnorodne zainteresowania dzieci).
  • Żółta – droga do sukcesu każdego dziecka (przedszkole dostrzega sukcesy każdego dziecka, wzmacnia je i omawia z rodzicami, każdy przedszkolak posiada Paszport do kariery).
  • Zielona – coraz wyższy poziom umiejętności ( przedszkole ocenia umiejętności dzieci przy pomocy odpowiednich arkuszy).
  • Niebieska – optymistyczni rodzice (przedszkole prowadzi Klub Optymistycznych Rodziców).
  • Granatowa – optymistyczny personel (przedszkole dba o stały rozwój personelu, przestrzega zasad optymistycznego postępowania).
  • Fioletowa – promocja (działania przedszkola w zakresie promocji placówki)

Dzisiejsze optymistyczne dzieci to przyszli optymistyczni i szczęśliwi dorośli, którzy wierzą w siebie, odnoszą sukcesy i potrafią się z tego cieszyć.

Program „Zwierzolubni przez cały rok”

współpraca ze Schroniskiem dla zwierząt „Psitulmnie” w Zabrzu

Program „Zwierzolubni przez cały rok” polega na opiece nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt.

Ogólnopolski Program Edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury” – to program edukacyjny o tematyce ekologicznej dla dzieci w przedszkolach w całej Polsce.